Specializirane Delavnice
V delavnicah za preprečevanje nastanka demence ZA ZDRAVO PAMET imamo razvita dva tipa delavnic. V njih ponujamo izobraževanje, praktične vaje in strategije za ohranjanje zdravih možganov, s pomembno razliko:
Ciljna skupina so odrasli nad 40 let, ki še niso opazili simptomov demence. V njih se izobražujemo in delamo praktične vaje (fizične in psihične) za preprečevanje nastanka demence. V njih redno zajemamo naslednje teme:
1. Izobraževanje o demenci: Delavnice ponujajo osnovno znanje o demenci, vključno z razumevanjem, kaj je demenca, kako vpliva na možgane in kakšni so znaki in simptomi. To pomaga udeležencem bolje razumeti to stanje in se zavedati, kaj lahko storijo za preprečevanje.
2. Prikaz in izvajanje fizičnih vaj, ki dokazano zmanjšujejo možnost razvoja demence v začetnih fazah in zadržujejo razvoj bolezni ob za diagnosticiranem začetku.
3. Zdrav način življenja: Delavnice se osredotočajo na pomen zdravega načina življenja pri preprečevanju demence. To vključuje prehrano, telesno vadbo, spanje, obvladovanje stresa in ustrezno uporabo zdravil.
4. Mentalna stimulacija: Udeleženci se učijo o pomembnosti redne mentalne stimulacije za ohranjanje možganske aktivnosti: vaje za krepitev spomina, reševanje problemov, učenje novih veščin in sodelovanje v intelektualno stimulativnih dejavnostih.
5. Upravljanje stresa: Delavnice se osredotočajo na učinkovite tehnike upravljanja stresa, kot so tehnike sproščanja, dihalne vaje in kognitivno-vedenjske strategije. Udeleženci se učijo, kako zmanjšati stres in izboljšati svoje duševno zdravje.
V drugi skupini pa v delavnici ZA ZDRAVO PAMET delamo s svojci in s pacienti, ki jim je demenca že diagnosticirana (najpogosteje je to ciljna skupina 50+), in kjer se soočamo z naslednjimi temami:
1. Individualna srečanja omogočajo pacientu, da se pogovarja o svojih občutkih, strahovih, stiskah in izzivih, povezanih z demenco. Pomagamo pri obvladovanju čustev, razvijanju strategij za soočanje in spodbujanju pozitivnega samopodobe.
2. Skupinska srečanja za člane družin in bolnikov z demenco pomagamo pri obvladovanju sprememb, ki jih prinaša demenca, izboljšujemo komunikacijo, krepimo medsebojne odnose in pomagamo pri načrtovanju prihodnosti. Pacientom z demenco in njihovim družinskim članom omogočamo, da se povežejo z drugimi, ki imajo podobne izkušnje. Skupine omogočajo izmenjavo nasvetov, podporo, izobraževanje in občutek pripadnosti.
3. Učenje spretnosti za obvladovanje: pomagamo pri razvijanju strategij in spretnosti za obvladovanje izzivov, s katerimi se srečujejo. Vključujemo tehnike za izboljšanje spomina, organizacije, komunikacije in obvladovanje vsakodnevnih opravil.
4. Svetovanje in informacije: zagotavljamo informacije, nasvete in usmerjanje glede demence, sprememb življenjskega sloga, prilagoditev okolja in drugih vprašanj, ki se pojavijo pri demenci.
6. Zdrav način življenja: Delavnice se osredotočajo na pomen zdravega načina življenja pri preprečevanju demence. To vključuje prehrano, telesno vadbo, spanje, obvladovanje stresa in ustrezno uporabo zdravil.
7. Mentalna stimulacija: Udeleženci se učijo o pomembnosti redne mentalne stimulacije za ohranjanje možganske aktivnosti: vaje za krepitev spomina, reševanje problemov, učenje novih veščin in sodelovanje v intelektualno stimulativnih dejavnostih.
8. Družabne dejavnosti: Udeleženci se učijo o vplivu socialnih interakcij na zdravje možganov. Delavnice spodbujajo sodelovanje v družabnih dejavnostih, kot so skupinske igre, ples, umetniške delavnice, glasbeni pouk, prostovoljno delo in skupinsko učenje.
9. Skrb za zdravje srca: Delavnice poudarjajo povezavo med zdravjem srca in zdravjem možganov. Udeleženci se učijo o pomenu nadzora krvnega tlaka, ravni holesterola, prehrane z nizko vsebnostjo maščob, redne telesne aktivnosti in nekaj drugih dejavnikov, ki prispevajo k zdravju srca in možganov.
Delavnice za starejše zaposlene obravnavajo različne teme, ki so pomembne za dobro počutje, produktivnost in prilagajanje na delovnem mestu:
1. Upravljanje stresa: Delavnica o tehnikah za obvladovanje stresa in ohranjanje ravnovesja med delom in sebnim življenjem. Vključevanje strategij sprostitve, mindfulnessa in organizacijskih veščin za zmanjšanje stresa.
2. Komunikacija in konflikti: Delavnica o komunikacijskih veščinah, ki pripomorejo k boljšemu medosebnemu sodelovanju in reševanju konfliktov na delovnem mestu. Poudarek na aktivnem poslušanju, izražanju stališč na spoštljiv način ter reševanju nesoglasij.
3. Sprejemanje sprememb: Starejši zaposleni se pogosto soočajo s spremembami na delovnem mestu, kot so nova tehnologija, nove metode dela itd. Predavanje o prilagajanju na spremembe, razvijanju prožnosti ter premagovanju strahu in upora pred novimi izzivi.
4. Karierni razvoj: Predavanje o načrtovanju kariere, razvoju veščin in izobraževanju tudi v kasnejših obdobjih življenja. Vključevanje strategij za prepoznavanje in izkoriščanje priložnosti za napredovanje ter ohranjanje motivacije na delovnem mestu.
5. Samozavest in samopodoba: Niz delavnic o pomenu pozitivne samopodobe, samozavesti in samospoštovanja pri delu. Obravnava prepoznavanje lastnih sposobnosti, premagovanje dvomov in negativnih misli ter razvijanje notranje motivacije (klasična KVT terapija s tretjevalovskim ACT pridihom).
6. Uravnoteženo staranje: Predavanje o pomembnosti zdravega načina življenja v kasnejših letih. Vključevanje tem, kot so prehrana, telesna aktivnost, spanje, socialne interakcije in druge strategije za ohranjanje zdravja in vitalnosti.
7. Upravljanje s časom: Predavanje o učinkovitem upravljanju s časom, organizaciji nalog, postavljanju prioritet ter vzdrževanju ravnotežja med delom in prostim časom.
8. Mentorstvo in vodenje: Predavanje o mentorstvu in vodenju drugih sodelavcev. Poudarek na deljenju izkušenj in razvoju vodstvenih veščin.
Za razvoj mladostnikov so potrebna številna znanja, ki jih trenutni šolski programi ne podpirajo dovolj – predvsem gre za razmišljanje »out of the box«, spodbujanje razvoja osebnostnih lastnosti, ki so pomembne za podjetnost: ustvarjalnost, samoiniciativnost, sprejemanje tveganja in odgovornosti, ter motivacijo, da sami razvijajo svoje ideje ter da se, nenazadnje, naučijo svoje ideje spreminjati v realnost.
Zato agencija Spirit Slovenija letno izda javni poziv za osnovne in srednje šole, s katerim želi finančno podpreti projekt izvajanja aktivnosti na področju spodbujanja ustvarjalnosti, podjetnosti in inovativnosti.
Poziv je namenjen osnovnim in srednjim šolam ter ponuja finančna sredstva izvajanje širokega spektra aktivnosti pod oznako »Z ustvarjalnostjo in inovativnostjo do podjetnosti«: bodisi program delavnic za povečevanje kreativnosti in boljše reševanje problemov, vikend aktivnosti za spodbujanje razvoja lastne ideje ali za reševanje izzivov podjetij ali drugih organizacij s strani mladih, lahko pa financira tudi izvajanje obšolskih dejavnosti za mlade – podjetniškega krožka.
Ker gre za dejavnost, ki mladostnike usmerja v specifična znanja, je za izvajanje aktivnosti zadolžen tudi zunanji mentor s potrjenimi zahtevanimi znanji. V naši petletni karieri smo ponosni, da smo v letu 2022/23 uspešno skupaj kandidirali na poziv, dobili sredstva in uspešno realizirali projekte z 10, v 2023/24 pa sodelujemo s 17 šolami po Sloveniji. Projekt »Z ustvarjalnostjo in inovativnostjo do podjetnosti« dodatno povečuje ugled šole ter omogoča učencem pridobivanje dodatnih znanj, ki jim bodo v prihodnosti zagotovo koristila.